Доведено, що роки життя дитини – найважливіший час на формування нейронних зв'язків мозку. Саме в цей період закладається основа для подальшого розвитку людини. Вчені та лікарі не сумніваються: для того, щоб рости здоровим і гармонійно розвиватися, малюк повинен багато грати – причому з перших місяців життя. Тому не можна недооцінювати значення іграшок, які батьки дають новонародженим.

 

У перший місяць життя дитина адаптується до світу, звикає до оточуючих. Саме тоді найважливіше – його взаємодію Космосу з близькими, тактильні контакти. Іграшки ж не надто важливі: малюкові і так вистачає вражень. Потім, після чотирьох тижнів, у дитини починає активно розвиватися зір, вона вчиться фокусувати погляд на обличчях людей і яскравих предметах. У цей період важливо зробити так, щоб дитині було що розглядати та вивчати. Іграшки, які він бачить, мають бути яскравими та контрастними. Відмінно підійдуть іграшки, підвішені над ліжечком дитини, яскраві брязкальця, різні фігурки чи пики. При цьому вони не повинні бути складними – навпаки, що простіше іграшка для сприйняття, то краще. Важливо, щоб новонароджений навчався концентруватись на предметі. Після першого місяця можна давати дитині яскраві іграшки, але не однотонні, а різнокольорові, щоб вона вчилася розрізняти кольори.

 

Що стосується слуху – на перший місяць життя дитини вона недостатньо розвинена. У цей період лікарі рекомендують якнайбільше розмовляти з новонародженим, співати йому пісні, видавати різні шуми. Після місяця слух починає розвиватися швидше: дитина більше реагує на звуки, шукає їх джерела, уважно вслухається. Це найкращий час для іграшок з простими звуковими ефектами: шарудінням, писком, дзижчанням.

 

До трьох місяців малюк уже вміє тримати предмети самостійно. У цей період, щоб розвивати тактильні відчуття та дрібну моторику дитини, краще давати їй іграшки з різних матеріалів: м'які, пластмасові, гумові, дерев'яні. Малюкові буде дуже цікаво чіпати їх, вивчати, відчувати різницю.

 

Відмінним рішенням стане купити іграшку, яка поєднує в себе кілька функцій: розвиває і зір, і слух, і моторику. Це може бути яскрава різнобарвна іграшка, що видає якийсь цікавий, але не надто гучний звук, коли на неї натиснути або потягнути за одну частину. Така проста функція стане для малюка стимулом до осмисленої дії, він почне потроху вчитися взаємодіяти зі світом. Іграшка має бути досить великою, щоб її було зручно тримати та перекладати з однієї руки в іншу.

Крім того, коли купуєте іграшку, слід приділити особливу увагу її якості. Вона повинна бути виконана з безпечних матеріалів, не мати неприємного запаху, бути великою та цільною, без дрібних деталей, які можна засунути до рота. Адже коли у малюка почнуть різатися перші зубки, він тягтиме до рота все, що трапиться йому в руки. З цієї точки зору дуже зручні спеціальні іграшки-прорізувачі.

Але яку б іграшку ви не вибрали для свого малюка, не забувайте самі частіше грати з ним, розмовляти, брати його на руки, будувати пики, співати колискову на ніч. Комунікація з дорослими вкрай важлива для здорового та гармонійного розвитку дитини, без неї найкращі іграшки виявляться не такі вже й корисні.

Крім того, фахівці рекомендують не давати дітям відразу багато різних іграшок. Спочатку дозвольте вашому малюку вивчити одну іграшку, потім дайте йому іншу, потім третю. Чим довше дитина взаємодіятиме з однією іграшкою, тим більше різних способів вона придумає, тим креативніше навчиться її використовувати.