При виборі пилососа, щоб він виправдав очікування, слід враховувати його тип, потужність, кількість насадок, рівень шуму та витрати електроенергії, розміри, систему фільтрації та вартість.

За типом пилососу
Зараз на ринку представлені пилососи різних типів: бездротові, вертикальні, з миючою функцією тощо. Особливо популярні "розумні" роботи-пилососи, які здатні проводити прибирання автономно.

За потужністю
Пилососи мають споживану потужність і потужність всмоктування. Чим вищий перший параметр, тим більше шумітиме пилосос. Набагато важливіше звертати увагу на те, з якою силою прилад втягуватиме пил. Моделі, у яких потужність менше 260 Вт, краще не купувати, вони погано справлятимуться зі збиранням. Для ламінату цілком підійде пилосос із потужністю всмоктування 300 Вт. При цьому потрібно враховувати, що в міру заповнення пилозбірника вона дещо знижуватиметься. Потужність всмоктування від 350 до 450 Вт дозволить чистити килими та ковролін, справлятися з великими покладами пилу.

За ергономікою
Багато моделей пилососів мають такі функції, як регулювання потужності, індикація заповнення пилозбірника або фільтра, обертання основної насадки на 180 градусів для прибирання під меблями, регульована по довжині труба, на яку кріпиться щітка. У моделей, що працюють від мережі, завжди довгий шнур (крім деяких парових). Є прилади, деякі можуть зберігати насадки прямо в корпусі — так вони не займають зайвого місця і знаходяться завжди під рукою. Крім цього, сучасні пилососи зазвичай мають зручну систему вилучення пилозбірника, яка знижує контакт з пилом, та фільтр, який можна мити.

За кількістю насадок
Чим більше насадок, тим вищою буде якість прибирання. У звичайних моделях їх три, але є й ті, які мають 4-5. Насадка для паркету має бути з натуральною щетиною та повстю, для різних щілин – не менше 30 сантиметрів у довжину. Щоб прибирати пил з радіаторів опалення, знадобиться насадка у формі йоржика, також деякі моделі мають насадки для прибирання високо розташованих поверхонь і т.д. Крім цього, бувають турбощітки для збирання вовни свійських тварин та спеціальні насадки для чищення матраців.

За типом пилозбірника
Немаловажний параметр при виборі пилососа - тип пилозбірника, вони бувають у вигляді мішка, контейнера або аквафільтра.

По розміру
Класичні пилососи зазвичай мають досить великі габарити, для них потрібно багато місця в коморі або шафі, хоча деякі виробники роблять більш компактні моделі з потужністю до 400 Вт. При цьому вони дорожчі. Найзручніші для зберігання пилососи — вертикальні та робот-пилососи. Останні взагалі найменші з усіх існуючих видів техніки для прибирання приміщень.

За рівнем шуму
Пилососи з пилозбірником у вигляді контейнера одні з найгучніших, крім цього на такий параметр може впливати потужність всмоктування. Найбільш тихі моделі матимуть рівень шуму в діапазоні від 52 до 72 дБ. При цьому потрібно враховувати, з якою потужністю він прибиратиме пил і бруд.