Щоб правильно вибрати бінокль, визначтеся, що вам важливіше - якість зображення або маса та габарити бінокля. Біноклі бувають різних розмірів, що визначаються розмірами лінз, призначених для різних цілей.

Біноклі стандартного розміру (загальні характеристики: 8 х 42, 10 х 50):
Захоплюють більше світла та краще працюють в умовах низького освітлення.
Як правило, забезпечує стійке зображення та широке поле зору.
Популярні для серйозних спостережень за дикою природою та використання на човнах.
Занадто великі та важкі для туристичних походів.


Біноклі середнього розміру (загальні характеристики: 7 x 35, 10 x 32):
Оптимальний баланс розміру та пропускання світла.
Хороший вибір як для спостереження за дикою природою, так спортивних цілей.
Трохи важкуватий для туристичних походів.


Компактні біноклі (загальні характеристики: 8 х 25, 10 х 25):
Найлегший компактний варіант для туристичних походів.
Дуже добре підходять для походів.
Не такі зручні при тривалому використанні.


Монокуляр (одне поле зору):
Найменший і найлегший вибір.
Монокуляр зазвичай є кращим для короткочасного використання.


Технічні характеристики біноклів.


Кратність збільшення бінокля.
Біноклі мають дві характеристики збільшувальної потужності. Перша – це збільшувальна потужність, а друга – діаметр передньої лінзи бінокля. Як визначити кратність бінокля?

Наприклад: бінокль 7 х 35 має збільшувальну потужність 7. Збільшувальна потужність 7 означає, що об'єкт буде виглядати в 7 разів ближче ніж, якщо ви на нього дивилися неозброєним оком. Наприклад, якщо ви дивитесь через бінокль з кратністю збільшення 7 разів на оленя, що стоїть на відстані 183 метри від вас, то він здаватиметься так, ніби стоїть на відстані 26 метрів (200 розділити на 7). То бінокль якої кратності вибрати? Напевно з якомога більшою кратністю збільшення бінокля, щоб був кращий вигляд. Правильно? Не обов'язково. Бінокль з великою кратністю збільшення (понад десять) посилює рух ваших рук, ускладнюючи спокійний перегляд.

Діаметр об'єктив лінз.
Друга технічна характеристика біноклів, що використовується для ідентифікації біноклів, відноситься до діаметра лінз об'єктиву в міліметрах (що далі від очей, тим ближче до об'єкта спостереження).

Наприклад: Бінокль 7 х 35 має діаметр лінз об'єктива 35 міліметрів.

Діаметр лінз об'єктива значною мірою визначає скільки світла зможе зібрати бінокль. Якщо у вас два біноклі з абсолютно точними характеристиками, крім діаметра лінз, то бінокль з великим діаметром лінз об'єктива збиратиме більше світла. Чим більше світла, тим яскравіша картинка, особливо в умовах поганої освітленості.

Вихідна зіниця.
Вихідна зіниця це числова характеристика бінокля, що показує наскільки яскравими здаватимуться об'єкти в умовах низької освітленості. Більше число означає яскравішу картинку.

Наведіть ваш бінокль на джерело світла. Тримайте його на відстань близько тридцяти сантиметрів перед своїм обличчям і подивіться на кожен окуляр. Бачите невеликі яскраві цятки? Ці кола світла відомі як вихідні зіниці - канали, що дозволяє світла виходити з кожного ствола бінокля і досягати очей людини.

Розмір вихідної зіниці вимірюється в міліметрах і розраховується шляхом розподілу діаметра лінз об'єктива на кратність збільшення.

Наприклад, для бінокля 7 х 35 ділимо 35 на 7 і отримуємо розмір вихідної зіниці рівним 5 міліметрів.

Чим ширший діаметр вихідної зіниці, тим більше світла проходить через нього. В результаті в умовах низької освітленості виходить яскравіша картинка. Якщо ви збираєтеся використовувати бінокль в умовах низької освітленості - на світанку, сутінках, у тіні густих дерев або під час спостереження за нічним небом - вибирайте бінокль з великим показником вихідної зіниці, бажано від чотирьох міліметрів і вище.

При використанні бінокля при нормальному денному світлі розмір вихідної зіниці не настільки важливий. На яскравому світлі розмір людської зіниці звужується приблизно до 2 мм. У всіх біноклів розмір вихідної зіниці перевищує два міліметри.

Тим не менш, при тьмяному світлі наші зіниці можуть розширюватися до 7 міліметрів. Наприклад, бінокль 7 х 50 пропонує вихідну зіницю 7,1 міліметра - хороший вибір для спостереження в умовах низької освітленості. Велика вихідна зіниця також допомагає утримувати повну картинку, особливо якщо у вас тремтять руки.

Відносна яскравість.
Відносна яскравість визначається шляхом зведення у квадрат значення вихідної зіниці. Чим більше значення відносної яскравості, тим яскравіше ви бачите об'єкт, що корисно в умовах поганої освітленості.

Наприклад, значення вихідної зіниці дорівнює 4,3. Зведіть це число квадрат (4.3 x 4.3) і отримайте значення відносної яскравості 18,5.

Чи означає однакове значення вихідної зіниці дає однаковий рівень відносної яскравості? Ні, відповідають виробники високоякісних біноклів, стверджуючи, що безліч деталей – тип призми, елементи лінз, якість компонентів та оптичне покриття – це впливає на відносну яскравість.

Видалення вихідної зіниці.
Видалення вихідної зіниці - це відстань між кожним окуляром і вашими очима, поки видно поле зору. Велике значення видалення вихідної зіниці підвищує ваш комфорт, дозволяючи вам тримати бінокль далеко від вашого обличчя. Ця характеристика особливо корисна, якщо ви носите окуляри. Більшість виробників рекомендують людям, які мають окуляри, зняти гумові кільця на очках перед переглядом. Але існують винятки із цього загального правила.

Поле зору.
Ця технічна характеристика бінокля визначає ширину області (зазвичай у футах), яку ви можете бачити крізь бінокль на відстані 914 метрів від вас. Широке поле зору найкращий вибір для пошуку та визначення таких об'єктів, як птахи. Зазвичай більша збільшувальна потужність є результатом скорочення поля зору.